SP en de Tweede Kamerverkiezingen sinds 1977
De SP neemt sinds 1977 deel aan de Tweede Kamerverkiezingen1 en behaalde in 1994 voor het eerst zetels. Hoeveel zetels behaalde de partij per verkiezing en welk kabinet werd vervolgens gevormd?
In het onderstaande overzicht vindt u de belangrijkste informatie rond de SP en haar deelname aan Tweede Kamerverkiezingen vanaf 1994. Naast de gevolgen van de verkiezingen, staat in het overzicht ook vermeld met welke lijsttrekker, belangrijkste kandidaten en welk programma de SP deelnam aan de verkiezingen.
In de databank van de Kiesraad kunt u meer informatie vinden rond de SP en de Tweede Kamerverkiezingen sinds 1977.
In onderstaand overzicht is per verkiezingsjaar vanaf 1994 aangegeven wie de lijsttrekker was, welke kandidaten op de kandidatenlijsten stonden en wat het verkiezingsprogramma voor dat jaar was.
Jaar |
Lijsttrekker |
Kandidaten |
Programma |
---|---|---|---|
In onderstaand overzicht is vanaf 1994 per verkiezingsjaar de verkiezingsuitslag opgenomen.
Jaar |
Zetels |
Percentage |
Regering of oppositie? |
---|---|---|---|
5 |
3,2 |
Oppositie, kabinet-Schoof16 |
|
9 |
6,0 |
Oppositie, kabinet-Rutte IV17 |
|
14 |
9,1 |
Oppositie, Kabinet-Rutte III |
|
15 |
9,6 |
Oppositie, kabinet-Rutte II |
|
15 |
9,8 |
Oppositie, kabinet-Rutte I |
|
25 |
16,6 |
Oppositie, kabinet-Balkenende IV |
|
9 |
6,3 |
Oppositie, kabinet-Balkenende II |
|
9 |
5,9 |
Oppositie, kabinet-Balkenende I |
|
5 |
3,5 |
Oppositie, kabinet-Kok II |
|
2 |
1,3 |
Oppositie, kabinet-Kok I |
Voor de ontsluiting van de verkiezingsprogrogramma's en verkiezingsaffiches is dankbaar gebruik gemaakt van de collecties van Het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen.
Meer over
- 1.De leden van de Tweede Kamer worden in principe eens in de vier jaar gekozen op basis van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Ook na de val van een kabinet worden bijna altijd verkiezingen gehouden. Kiesgerechtigd zijn alle Nederlanders die op de dag van de kandidaatstelling 18 jaar of ouder zijn, mits niet het kiesrecht vanwege een veroordeling is ontnomen.
- 2.De SP nam deel aan de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november 2023 en behaalde 5 zetels. De fractie van SP heeft momenteel 9 zetels in de Tweede Kamer. Huidig fractievoorzitter Lilian Marijnissen was de lijsttrekker van de SP bij de verkiezingen.
- 3.Van jongsaf politiek betrokken SP-politica, die zes jaar politiek leider van haar partij was. Stapte daarmee in de voetsporen van haar vader Jan Marijnissen. Werd al op zeer jonge leeftijd tot gemeenteraadslid in Oss gekozen en moest enige tijd wachten voor zij zitting kon nemen. Was later onder meer cao-onderhandelaar voor Abvakabo FNV en later FNV. Werd al na een half jaar fractievoorzitter. Was sinds haar aantreden als Kamerlid in maart 2017 tevens woordvoerder zorg van de SP-fractie. Bepleitte onder meer succes een parlementair onderzoek naar dienstverlening van en fraudebestrijding door overheidsdiensten. Vriendelijk Kamerlid, dat echter fel oppositie voerde tegen in haar ogen doorgeschoten marktwerking.
- 4.Hieronder een overzicht van de kansrijke kandidaten en zittende Kamerleden op de lijst
- 5.De SP had bij de verkiezingen van 17 maart 2021 Lilian Marijnissen als lijsttrekker. De titel van het verkiezingsprogramma luidde 'Stel een daad'. Vóór de verkiezingen had de SP 14 zetels, na 17 maart waren dit er 9.
- 6.De Socialistische Partij (SP) had bij de verkiezingen van 15 maart 2017 Emile Roemer als lijsttrekker. De SP haalde 14 zetels, daarvóór had de partij 15 zetels in de Tweede Kamer. De titel van het verkiezingsprogramma is 'Pak de macht'.
- 7.De Socialistische Partij had bij de verkiezingen van 12 september 2012 Emile Roemer als lijsttrekker. De SP haalde 15 zetels, daarvóór had de partij ook 15 zetels in de Tweede Kamer. Het verkiezingsprogramma is getiteld 'Nieuw vertrouwen'.
- 8.De SP haalde bij de verkiezingen op 9 juni 2010 15 zetels in de Tweede Kamer. Lijsttrekker was de nieuwe politiek leider Emile Roemer. Tussentijds waren de partijleiders Agnes Kant en Jan Marijnissen teruggetreden. De partij had voor de verkiezingen 25 zetels in de Tweede Kamer. Het verkiezingsprogramma was getiteld 'Een beter Nederland voor minder geld'.
- 9.De SP haalde bij de verkiezingen van 22 november 2006 25 zetels in de Tweede Kamer. Lijsttrekker was Jan Marijnissen. Het verkiezingsprogramma was getiteld 'Een beter Nederland, voor hetzelfde geld'. De SP had voor de verkiezingen 8 zetels in de Tweede Kamer. Bij de verkiezingen van 2003 haalde de partij 9 zetels, maar Ali Lazrak was in 2004 tussentijds uit de SP-fractie gestapt.
- 10.De SP haalde bij de verkiezingen van 22 januari 2003 9 zetels in de Tweede Kamer. Lijsttrekker was Jan Marijnissen. Het actieprogramma was getiteld 'Eerste weg links'. De SP had voor de verkiezingen 9 zetels in de Tweede Kamer.
- 11.De SP haalde bij de verkiezingen van 15 mei 2002 9 zetels in de Tweede Kamer. Lijsttrekker was Jan Marijnissen. Het verkiezingsprogramma was getiteld 'Eerste weg links'. De SP had voor de verkiezingen 5 zetels in de Tweede Kamer.
- 12.De Tweede Kamerverkiezingen van 6 mei 1998 waren reguliere verkiezingen. Het kabinet-Kok I zat zijn gehele termijn uit. Er lagen ook grondwetswijzigingen voor, zoals het grondwetsvoorstel voor het correctief referendum dat in eerste lezing was aangenomen. De regeringspartijen PvdA en VVD wonnen de verkiezingen; de PvdA bleef de grootste. Verlies was er voor D66 en opnieuw het CDA. GroenLinks won flink. CD en ouderenpartijen verdwenen uit de Kamer.
- 13.Aan de Tweede Kamerverkiezingen in 1998 namen landelijk 17 partijen deel, en daarnaast enkele partijen die niet in alle kieskringen kandidatenlijsten hadden. RPF, SGP en GPV hadden een lijstverbinding.
- 14.Op 3 mei 1994 vonden er Tweede Kamerverkiezingen plaats. Dit waren reguliere verkiezingen, nadat het kabinet-Lubbers III zijn hele termijn had uitgezeten. Daarnaast lag er een wijziging van de Grondwet voor ten aanzien van het niet langer ontbinden van de Eerste Kamer bij grondwetswijzigingen. Grote winnaars waren VVD en D66 en de nieuwe ouderenpartij AOV.
- 15.Aan de Tweede Kamerverkiezingen in 1994 namen landelijk 23 partijen deel, en daarnaast enkele partijen die niet in alle kieskringen kandidatenlijsten hadden. RPF, SGP en GPV en AOV en Unie 55+ hadden een lijstverbinding.
- 16.Dit kabinet van PVV, VVD, NSC en BBB trad op 2 juli 2024 aan. Het kwam zeven maanden na de verkiezingen van 22 november 2023 en bijna een jaar na de ontslagneming van het kabinet-Rutte IV tot stand. Formateur was staatsraad Richard van Zwol (CDA) en minister-president de partijloze oud-topambtenaar Dick Schoof.
- 17.Dit kabinet van VVD, D66, CDA en ChristenUnie kwam na de langste formatie sinds de Tweede Wereldoorlog tot stand. Negen maanden na de verkiezingen van 17 maart 2021 en bijna een jaar na de ontslagneming van het kabinet-Rutte III stond er een nieuw kabinet op het bordes. Premier Mark Rutte leidde voor de vierde keer een kabinet.