Rapporteur Agnes Jongerius presenteert rapport over richtlijn minimumloon in Europa

donderdag 22 april 2021, 15:00

DEN HAAG (PDC) - Vanmiddag presenteert de Nederlandse Europarlementariër Agnes Jongerius1 (PvdA, S&D) samen met de Duitse Dennis Radtke2 (EVP) het conceptrapport over het voorstel van de Europese Commissie3 voor een richtlijn betreffende toereikende minimumlonen in de EU. Jongerius en Radtke zijn namens de Commissie werkgelegenheid en sociale zaken4 rapporteurs voor dit onderwerp.

Eind oktober vorig jaar heeft de Commissie een voorstel gedaan voor een richtlijn toereikende minimumlonen in de EU om ervoor te zorgen dat werknemers in de EU beter beschermd worden, ongeacht waar ze werken in de Europese Unie. Dit voorstel is onderdeel van een van de speerpunten van het programma van Commissie-Von der Leyen: het versterken van de sociale markteconomie.

Jongerius en Radtke hebben nu een aantal aanpassingen voorgesteld in de richtlijn van de Commissie. De belangrijkste hiervan betreft de dekkingsgraad van collectieve onderhandelingen in de lidstaten. Waar de Commissie met haar voorstel streeft naar een dekkingsgraad van 70%, willen Jongerius en Radtke dit verhogen naar 90%. Ook beschouwen ze productiviteit niet als een mogelijk criterium voor een minimumloon. Mogelijke verhoging van de productiviteit hangt volgens de rapporteurs niet af van de werknemers, maar van de investeringen van de werkgever. Jongerius en Radkte benadrukken hierbij dat de minimumlonen ook echt voor iedereen gelijkwaardig moet gelden.

Het voorstel van de Commissie werd eerder niet door alle lidstaten positief ontvangen. Verschillende landen vinden dat de Commissie zich hiermee te veel wil bemoeien met nationale zaken en zien de voorgestelde richtlijn als een aantasting van nationale bevoegdheden. Ook de Nederlandse Europarlementariër Jeroen Lenaers5 uit zich kritisch over het voorstel. Hij veronderstelt dat Brussel niet de plek is om minimumlonen te regelen. Ook twijfelt hij of dit voorstel echt zou leiden tot de gewenste sociaaleconomische convergentie in de EU.

Het vandaag gepresenteerde conceptrapport staat nu open voor amendementen van andere leden van de commissie en zal na goedkeuring dienen als uitgangspunt van het Europees Parlement6 bij de onderhandelingen met de Raad7 over de richtlijn. Verwacht wordt dat het Europees Parlement in september gaat stemmen over het voorstel.

Bron: Europees Parlement

Meer over ...

  • A.M. (Agnes) Jongerius

  • 1. 
    Agnes Jongerius (1960) was van 1 juli 2014 tot 16 juli 2024 lid van het Europees Parlement voor de PvdA. Mevrouw Jongerius was voorzitter van de PvdA-delegatie en hield zich in het EP bezig met werkgelegenheid en sociale zaken en met internationale handel. In de periode 2005-2012 was zij voorzitter van de FNV. Zij was daarna onderzoeker bij de Universiteit Utrecht, waar zij zich bezighield met de vraag hoe de burger beter betrokken kan worden bij Europa. Mevrouw Jongerius begon haar loopbaan bij de vervoersbond FNV en was later cao-coördinator en vicevoorzitter van de FNV. Sinds januari 2025 is zij waarnemend burgemeester van IJsselstein.
     
  • 2. 
    Dennis Radtke () is sinds 24 juli 2017 lid van het Europees Parlement. Radtke maakt namens de "Christlich Demokratische Union Deutschlands" deel uit van de Fractie Europese Volkspartij en komt uit Duitsland.
     
  • 3. 
    Deze instelling van de Europese Unie kan worden beschouwd als het 'dagelijks bestuur' van de EU. De leden van de Europese Commissie worden 'Eurocommissarissen' genoemd. Elke Eurocommissaris is verantwoordelijk voor één of meerdere beleidsgebieden.
     
  • 4. 
    Deze parlementaire commissie houdt zich onder meer bezig met het werkgelegenheidsbeleid en sociaal beleid (waaronder arbeidsomstandigheden en sociale zekerheid), het beleid voor beroepsopleidingen en het vrije verkeer van werknemers.
     
  • 5. 
    Jeroen Lenaers (1984) is sinds 1 juli 2014 lid van het Europees Parlement voor het CDA. Hij maakt deel uit van de fractie van de Europese Volkspartij. De heer Lenaers is lid van de commissie burgerlijke vrijheden, justitie en binnenlandse zaken. Hij was politiek assistent van CDA-Europarlementariër Ria Oomen. De heer Lenaers komt uit Stramproy bij Weert.
     
  • 6. 
    Het Europees Parlement (EP) vertegenwoordigt ruim 450 miljoen Europeanen en bestaat momenteel uit 720 afgevaardigden (inclusief voorzitter). Nederland heeft 31 zetels in het Europees Parlement. Het Europees Parlement wordt geacht een stem te geven aan de volkeren van de 27 landen die aan de Unie deelnemen, en vooral te letten op het belang van de Unie in zijn geheel.
     
  • 7. 
    In deze instelling van de Europese Unie (kortweg 'de Raad van Ministers' of nog korter 'de Raad' genoemd) zijn de regeringen van de 27 lidstaten van de EU vertegenwoordigd. De Raad oefent samen met het Europees Parlement de wetgevings- en begrotingstaak uit.