Uitvoerend Agentschap voor Innovatie en Netwerken (INEA)
Dit agentschap van de Europese Unie was verantwoordelijk voor het beheer van het EU-budget voor de programma's Connecting1 Europe Facility1 (CEF) en Horizon 20202. Daarnaast zag INEA toe op de inwerkingtreding van de verlopen programma's TEN-T3 en Marco Polo4, die van 2007 tot en met 2013 liepen. Op 31 maart 2021 is dit agentschap opgeheven en vervangen door het Europees Uitvoerend Agentschap Klimaat, Infrastructuur en Milieu (CINEA)5.
INEA was de opvolger van het TEN-T EA, het Uitvoerend Agentschap voor het Trans-Europese Vervoersnetwerk, dat operationeel was van 2006 tot en met 2013. Dit agentschap was sinds 2006 verantwoordelijk voor het beheer van het EU-budget voor de bevordering van het trans-Europees vervoersnetwerk (TEN-T). Het beheer van projecten en evenementen in het kader van het TEN-T programma viel ook onder dit agentschap.
Het agentschap INEA werkte nauw samen met het directoraat-generaal Mobiliteit en Vervoer6 (MOVE) van de Europese Commissie7. Het agentschap had voor de periode 2014 - 2020 een budget van € 34,1 miljard (€ 27,4 miljard van CEF en € 6,7 miljard van Horizon 2020).
Locatie (stad) |
Brussel |
---|---|
Locatie (land) |
België |
Grondslag |
C(2006)5034, 2013/801/EU |
Oprichting |
26 oktober 2006 (opgeheven 31 maart 2021) |
Aard organisatie |
|
Ondersteuning beleid |
Vervoersbeleid, Energiebeleid, Telecommunicatiebeleid |
De taken van dit agentschap waren:
-
-Kennis en steun verlenen aan het beheer van projecten op het terrein van infrastructuur en innovatie
-
-Het beheren van het EU-budget voor de programma's 'Connecting Europe Facility' (CEF) en Horizon 2020
-
-Het beheer van projecten en evenementen in het kader van de programma's TEN-T en Marco Polo, die liepen van 2006 tot en met 2013
Het agentschap bestond uit een multinationaal team van specialisten die zich bezighielden op het gebied van financiën, projectbeheer, techniek, transport en juridische zaken.
Nederland was in INEA vertegenwoordigd door het ministerie van Infrastructuur en Milieu8.
- 1.Connecting Europe Facility (CEF) is een subsidieprogramma om het Europese vervoers-, energie- en digitale netwerk te verbeteren. Het programma moet zorgen voor een betere aansluiting tussen de lidstaten van de Europese Unie en helpen de groene en digitale transities te verwezenlijken. Het CEF Transport en CEF Energie ondersteunen de ontwikkeling van goed werkende, duurzame en efficiënte Europese netwerken op het gebied van transport en energie, en het CEF Digital ondersteunt projecten die het digitale netwerk verbeteren.
- 2.Horizon 2020 was een financieringsprogramma van de Europese Commissie voor wetenschap, innovatie, onderzoek en ontwikkeling. Het programma had als doel de mondiale concurrentiepositie van Europa te verbeteren en de economische en sociale ambities van de Europese Unie te stimuleren. Om dit te realiseren moest het obstakels voor innovatie uit de weg ruimen en samenwerking tussen publieke en particuliere sectoren bevorderen. Het was daarmee een belangrijke pijler van de Innovatie-Unie en de 2020-strategie.
- 3.Dit zijn netwerken op het gebied van infrastructuur, meer specifiek op vervoers-, telecommunicatie- en energiegebied. De EU geeft hiervoor subsidie vanuit het cohesiefonds. Het tot stand komen van de trans-Europese netwerken moet bijdragen aan een goede werking van de interne markt, en de economische en sociale samenhang versterken.
- 4.Het programma Marco Polo II ging in 2007 van start als vervolg op Marco Polo. Het eerste Marco Polo was een Europees programma dat een verschuiving beoogde van het goederenvervoer over de weg naar vormen van vervoer die het wegennet ontlasten en milieuvriendelijker zijn. Voorbeelden hiervan zijn transport over zee, spoor en de binnenvaart. Marco Polo II ondersteunde commerciële activiteiten op de internationale vrachtvervoersmarkt. Dit alles moest bijdragen aan het verminderen van verkeersdrukte, het verbeteren van de milieuvriendelijkheid van de transportsector en het verbeteren van het gecombineerde goederenvervoer. Tegelijk moesten de acties zo min mogelijk een negatieve invloed hebben op de economie en op de sociale en geografische samenhang.
- 5.Het Europees Uitvoerend Agentschap voor Klimaat, Infrastructuur en Milieu (CINEA) beheert programma's van de Europese Commissie die bijdragen aan duurzame groei en het verminderen van gebruik van koolstof. CINEA speelt hiermee een sleutelrol bij het ondersteunen van de Europese Green Deal door middel van de efficiënte en effectieve uitvoering van haar gedelegeerde programma's.
- 6.Dit directoraat-generaal ontwikkelt het EU-beleid inzake vervoer en mobiliteit. Daarnaast beheert het programma's voor financiële steun aan trans-Europese netwerken, technologische ontwikkeling en innovatie. Dit directoraat-generaal is in 2010 ontstaan toen het directoraat-generaal Energie en Vervoer werd opgesplitst in een directoraat-generaal Energie en een directoraat-generaal Vervoer.
- 7.Deze instelling van de Europese Unie kan worden beschouwd als het 'dagelijks bestuur' van de EU. De leden van de Europese Commissie worden 'Eurocommissarissen' genoemd. Elke Eurocommissaris is verantwoordelijk voor één of meerdere beleidsgebieden.
- 8.Het ministerie van Infrastructuur en Milieu (IenM) droeg de zorg voor het ruimtelijke beleid, het vervoersbeleid en het water- en milieubeheer van ons land. Sinds mei 2015 was het ministerie ook belast met nucleaire veiligheid en stralingsbescherming. Het ministerie werd in 2010 ingesteld, grotendeels door samenvoeging van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van VROM.