Tweede Kamer wijzigt Reglement van Orde om bedreiging expliciet te verbieden
DEN HAAG (PDC) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met het voorstel van Jan Paternotte1 (D66) en Mirjam Bikker (ChristenUnie) om bedreiging expliciet te verbieden in de Tweede Kamer. Met uitzondering van de PVV, FVD, JA21 en Groep-Van Haga ondersteunde de hele Kamer deze nieuwe regelgeving. Het voorstel is opgenomen in het Reglement van Orde, het geheel van regels over de gang van zaken in de Tweede Kamer.
Het onderwerp lijkt vooral op de agenda te zijn gekomen nadat Pepijn van Houwelingen2 (FVD) Sjoerd Sjoerdsma3 (D66) bedreigde met tribunalen in november 2021. In de onderbouwing van het voorstel, dat oorspronkelijk werd ingediend door Paternotte en Gert-Jan Segers4 (ChristenUnie), wordt gesproken over verschillende voorbeelden van bedreigingen gericht tegen een persoon. Zij vreesden dat dergelijke uitingen zouden kunnen zorgen voor een beperking van de vrijheid van meningsuiting.
Eerder was het voor de voorzitter van de Tweede Kamer al mogelijk om naar aanleiding van een belediging een waarschuwing uit te delen, waarbij het in het uiterste geval ook mogelijk is iemand het woord te ontnemen. Tot 14 maart was de 'bedreiging van personen' nog niet opgenomen in het Reglement van Orde. De wijziging stelt de Kamervoorzitter in staat de regels voor belediging ook toe te passen in gevallen van bedreiging.
Bron: NRC, Tweede Kamer
Meer over ...
- 1.Jan Paternotte (1984) is sinds 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamerfractie van D66 en sinds 11 januari 2022 fractievoorzitter. Hij was gemeenteraadslid en fractievoorzitter van D66 in Amsterdam. Eerder was hij beleidsmedewerker van D66-Europarlementariër Marietje Schaake en voorzitter van de Jonge Democraten (2004-2005). De heer Paternotte was verder voorzitter van de vaste commissie voor Koninkrijksrelaties. Hij houdt zich als Kamerlid bezig met buitenlandse zaken, buitenlandse handel, Europese zaken en onderwijs, cultuur en wetenschappen.
- 2.Pepijn van Houwelingen (1980) is sinds 1 april 2025 Tweede Kamerlid voor FVD. Eerder was hij dat van 31 maart 2021 tot 6 december 2023 en van 18 januari tot 19 november 2024. De heer Van Houwelingen was sinds 2010 als onderzoeker verbonden aan het Sociaal en Cultureel Planbureau en medeorganisator van het Oekraïne-referendum. De heer Van Houwelingen houdt zich als Tweede Kamerlid onder meer bezig met binnenlandse zaken, Europese zaken, landbouw, natuur en voedselkwaliteit, sociale zaken en werkgelegenheid en volksgezondheid, welzijn en sport. Hij is lid van de enquêtecommissie corona.
- 3.Sjoerd Sjoerdsma (1981) was van 20 september 2012 tot 6 december 2023 lid van de Tweede Kamerfractie van D66. Hij was als diplomaat betrokken bij de uitzending van Nederlandse militairen naar Soedan en bij het opstarten van de missie in Kunduz. In de Palestijnse gebieden was hij verantwoordelijk voor de mensenrechtenprojecten en rapportages over de politieke situatie en het vredesproces. De heer Sjoerdsma was woordvoerder buitenlandse zaken, vredesmissies, meervoudige nationaliteit, internationaal strafrecht en mediabeleid.
- 4.Gert-Jan Segers (1969) was van 20 september 2012 tot 25 januari 2023 Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie en van 10 november 2015 tot 17 januari 2023 fractievoorzitter en politiek leider. Bij de verkiezingen van 2017 was hij lijsttrekker en in 2021 was hij dat opnieuw. De heer Segers was in 2008-2012 directeur van het wetenschappelijk instituut van de ChristenUnie. Eerder werkte hij onder andere bij de EO en was hij zendingswerker in Egypte. Hij is kenner van de islamitische wereld. De heer Segers was woordvoerder algemene zaken/koninklijk huis, mensenhandel, maatschappelijke diensttijd, integratie en zorg.