Initiatiefnota om vakleerkrachten te verplichten in het basisonderwijs
1 februari 2016 maandag
Sportleraar verplicht op basisschoolBYLINE: EDWIN VAN DER AA EN SUSANNE GEUZESECTION: Nieuws; Blz. 1LENGTH: 309 woorden
VVD-plan breed gesteund
Alleen wie een hbo-sportopleiding van 4 jaar heeft voltooid aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding (ALO) mag straks nog gymles geven op een lagere school, als het aan de VVD ligt. In het voortgezet onderwijs is dat nu al het geval.
VVD en PvdA hebben in het regeerakkoord opgenomen dat ze meer aandacht willen voor lichamelijke opvoeding in het basisonderwijs. De liberalen brengen dat nu in de praktijk met een wetsvoorstel dat brede steun heeft.
Het streven is dat over 6 jaar 80 procent van de leerlingen les krijgt van een bevoegd sportleraar. Het plan is 'budgetneutraal', stelt de indiener, VVD'er Rudmer Heerema. ,,Een vakdocent is niet duurder dan een groepsleerkracht. Als een leraar vertrekt, dan kan de school in plaats van een nieuwe groepsleerkracht een gediplomeerde gymdocent aanstellen die aan alle klassen lesgeeft."
De PO-raad, die basisscholen vertegenwoordigt, ziet liever dat directeuren zelf keuzevrijheid houden, omdat het aanstellen van een sportdocent ten koste kan gaan van een reguliere docent, waardoor klassen groter zouden kunnen worden.
'Gym is een vak'
Sportorganisaties en ALO-opleidingen zijn blij met het voorstel. ,,Gym is net als taal en rekenen een leervak," zegt voorzitter Jacomine Ravensbergen van de ALO-opleidingen. Ook voorzitter Jan Rijpstra van de KLVO, de beroepsorganisatie voor gymdocenten, ziet 'louter positieve punten'. ,,Kinderen leren goed bewegen, ze leren motorisch veel meer en de gymles legt de basis voor een actieve leefstijl."
Staatssecretaris Dekker (Onderwijs) noemt het 'een mooie ambitie' om toe te werken naar vakdocenten gym op elke basisschool.
Alle basisschoolkinderen moeten gymles krijgen van een professionele sportleraar. Dit voorstel van de VVD kan op brede steun rekenen. Er is één maar: klassen kunnen hierdoor groter worden.
- 1.Sportminnende politicus van de VVD, waarvoor hij tien jaar in de Tweede Kamer zat. Oprichter en directeur van het Expertisecentrum Onderwijs en Topsport. In 2006-2013 tevens lid van de gemeenteraad van Alkmaar (en sinds 2010 fractievoorzitter). Van september 2022 tot december 2023 was hij voorzitter van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken. Pleitbezorger van een goed sportklimaat (van breedtesport tot topsport) en van twee uur bewegingsonderwijs op basisscholen. Diende een initiatiefwetsvoorstel in over zwemonderwijs. Sprak ook over verkeersveiligheid, het koninklijk huis, kansspelen en onderwijs.