Turkije werpt zelf obstakels op voor toetreding EU
Tijdens het Turkijedebat van het Europees Parlement2 vroeg Bas Belder3 (ChristenUnie-SGP) gistermiddag actie van eurocommissaris Rehn (uitbreiding) op een tweetal punten die Turkse christenen ernstig belemmeren in hun geloofsvrijheid.
"Ten eerste wedijveren het Turkse onderwijs en de Turkse mediawereld in het verspreiden van de stereotiepe karikatuur van Turkse christenen als "vijanden" van het eigen volk, handlangers van westerse machten die het vaderland opnieuw wensen te koloniseren en onderling te verdelen", aldus Belder. Hij vroeg Rehn daarom de passieve Turkse autoriteiten op hun verantwoordelijkheid aan te spreken.
"Verder vermelden alle Turkse identiteitspapieren de religie van staatsburgers. Dat vormt tegelijk dé oorzaak van veelvormige discriminatie van Turkse christenen." Belder verzocht eurocommissaris Rehn bij diens Turkse gesprekspartner op onmiddellijke schrapping van deze rubriek in officiële documenten aan te dringen.
Beide concrete voorbeelden illustreren, aldus Belder, de onverminderd kwetsbare maatschappelijke positie van Turkse christenen. "Zij staan bovendien haaks op de politieke criteria die de Europese Unie4 hanteert voor de toetreding van nieuwe lidstaten! Daarmee werpt Ankara zelf een toetredingsobstakel op."
Meer over ...
- 1.De ChristenUnie is een christelijke partij, met op sociaal en ecologisch gebied progressieve en op ethisch gebied behoudender standpunten. Politiek leider van de ChristenUnie is sinds januari 2023 Mirjam Bikker. De partij ontstond in januari 2000 als samenwerkingsverband tussen het Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) en de Reformatorische Politieke Federatie (RPF). Per 22 januari 2000 zijn de partijen gefuseerd.
- 2.Het Europees Parlement (EP) vertegenwoordigt ruim 450 miljoen Europeanen en bestaat momenteel uit 720 afgevaardigden (inclusief voorzitter). Nederland heeft 31 zetels in het Europees Parlement. Het Europees Parlement wordt geacht een stem te geven aan de volkeren van de 27 landen die aan de Unie deelnemen, en vooral te letten op het belang van de Unie in zijn geheel.
- 3.Bas Belder (1946) was van 20 juli 1999 tot 2 juli 2019 lid van het Europees Parlement. Namens de SGP maakte hij sinds 2014 deel uit van de fractie van Europese Conservatieven en Hervormers. De heer Belder werkte eerder in het onderwijs en hij was buitenland-redacteur van het Reformatorisch Dagblad. In het Europees Parlement hield de heer Belder zich met name bezig met buitenlands beleid en was lid (en was lange tijd voorzitter) van de delegatie voor de betrekkingen met Israël.
- 4.De Europese Unie (EU) is het belangrijkste samenwerkingsverband in Europa. De deelnemende landen hebben voor deze Unie een aantal organisaties opgericht waaraan zij een deel van hun eigen bevoegdheden hebben overgedragen. Dit zijn onder meer het Europees Parlement, de Europese Commissie, de Raad en het Europese Hof van Justitie.