Bijlage bij de beleidsnota - Beleidsnota herstructurering m.h.n.o. en m.s.p.o. - Hoofdinhoud
Nr.3
BIJLAGE BIJ DE BELEIDSNOTA
Tweede Kamer, zitting 1975-1976,13794, nrs. 1-3
M.H.N.O.
Bijlage 1
opleiding
soort opl.
cursusaantal opleidingen duur dagpart-
1972
1973
1974 opl. time
toelatingsvoorwaarden*
totaal aantal leerlingen
1972
1973
1974
opleidingsdoel
oriëntering verzorgende beroepen (O.V.B.)
1 jr.
101
110
innchtings assistente (Inas)
2 ir.
11Ï
122
kinderverzorging jeugriverzorging kv/jv
2jr.
100
111
kostuumnaaien (kni
2 ir.
105
couture (et)
1 jr.
100 dipl. m.a.v.o.-3 of -4; dipl. I.h.n.o.-T, 3 500 l.h.n.o.-P met Ned. taal en rekenen op T-niveau en examen in het vak zorg voor woning, voeding en kleding of in de naaldvakken; een bewijs, dat de leerling de eerste 3 leerjaren van een school voor v.w.o. of h.a.v.o. met gunstig gevolg heeft doorlopen; een andere gelijkwaardige opleiding 1 21 dipl. m.a.v.o.-3 of -4; dipl. I.h.n.o.-T; l.h.n.o.-P met Ned. taal en rekenen op T-niveau en examen in het vak zorg voor de woning, voeding en kleding; een bewijs, dat de leerling de eerste 3 leerjaren van een school voor v.w.o. of h.a.v.o. met gunstig gevolg heeft doorlopen; een andere gelijkwaardige opleiding.
100 dipl. m.a.v.o.-3 of-4; dipl. I.h.n.o.-T, 7 100 l.h.n.o.-P met Ned. taal en rekenen op T-niveau en examen in het vak zorg voor de woning, voeding en kleding of in de naaldvakken; een bewijs, dat de leerling de eerste 3 leerjaren van een school voor v.w.o. of h.a.v.o. met gunstig gevolg heeft doorlopen; een andere gelijkwaardige opleiding.
78 dipl. m.a.v.o.-3 of-4; dipl. I.h.n.o.-T, 2 300 l.h.n.o.-P met Ned. taal en rekenen op T-niveau en examen in de naaldvakken; een bewijs, dat de leerling de eerste 3 leerjaren van een school voor v.w.o. of h.a.v.o. met gunstig gevolg heeft doorlopen; een andere gelijkwaardige opleiding.
33 dipl. kostuumnaaien
700
3600
4100
21501-13 500
13250
7900
8300
2400
2500
500
475
Het geven van een oriëntering t.a.v. de beroepen in de verzorgende sector, alsmede een voorbereiding tot de opleidingen voor verzorgende beroepen.
het geven van een voorbereiding voor huishoudkundige functies in ziekenhuizen, inrichtingen en internaten, alsmede het voorbereiden voor opleidingen in de ziekenverpleging.
het geven van een voorbereiding voor het beroep van kinder-en jeugdverzorgende in instellingeninrichtingen en dagverblijven e.d.
het geven van een voorbereiding op het uitoefenen van middelbare functies in ateliers en confectiebedrijven.
Deze opleiding bouwt voort op de opleiding kostuumnaaien en geeft een voorbereiding voor functies op middelbaar niveau, die een meer creatief karakter dragen, onder meer wat betreft het ontwerpen en maken van maatkleding, alsmede voor functies van meer leidinggevende aard.
vormingsklas
vooropleiding voor hoger beroepsonderwijs (V.H.B.O.) huishoudkundige voor inrichtingen (H.V.I.)
Huishoudkunde (vanaf 1974)
1 ir.
3 jr.
12817
17517
2 ir.
3 jr.
133 22 m.u.l.o.-of m.a.v.o.-4 dipl.; een bewijs, 3 800 dat de leerling de eerste 3 leerjaren van een m.m.s., h.b.s., h.a.v.o., atheneum of gymnasium met gunstig gevolg heeft doorlopen dipl. I.h.n.o.-T; een andere gelijkwaardige opleiding
15 dipl. m.m.s., h.b.s., h.a.v.o., atheneum of gymnasium; dipl. vooropleiding voor hoger beroepsonderwijs, m.a.v.o.; vormingsklas; incidenteel dipl. inas.
17 dipl. m.a.v.o.-3 of -4, dipl. I.h.n.o.-T, dipl. I.h.n.o.-P met examenvakken Ned. taal en wiskunde (w.o. rekenen) met voldoende resultaat op t-niveau en met het examenvak zorg voor de woning, de voeding en de kleding of naaldvakken
2300
380
4000
4 025 De vormingsklas beoogt aan jongeren die algemeen voortgezet onderwijs gevolgd hebben een aanvullende vorming te geven op algemeen huishoudelijk terrein, alsmede een oriëntering naar de beroepenwereld.
2600
3 200 Het bieden van een zodanige opleidingsmogelijkheid aan geschikte leerlingen uit het i.h.n.o. c.q. het l.b.o. door middel van algemene, praktische en expressievakken, dat zij nadien opleidingen in het h.b.o. kunnen verwerken, gelijkwaardig aan h.b.o."leerlingen met een andere vooropleidingsweg.
530
600 Het geven van voorbereiding op leidinggevende functies in de groothuishouding van instellingen, op functies in de horecasector, alsmede op het functioneren als medewerker aan voorlichtings-en researchinstituten ten behoeve van bedrijven en consumenten.
300 Het geven van voorbereiding op midden kaderfuncties in de groothuishouding van instellingen, en in de horecasector.
apothekersassistent
doktersassistent
tandartsassistent
2 ir.
2 ir.
2 ir.
dipl. m.a.v.o.-4, overgangsbewijs naar de 4e klas middelbare school of een hiermede gelijk te stellen opleiding; een verklaring van met goed gevolg afgelegd examen voor het eerste gedeelte.
dipl. m.a.v.o.-4, of een hiermede gelijk te stellen opleiding m.a.v.o.-4 dipl., of een hiermede gelijk te stellen dipl.
-
-Bij de aanvang van het schooljaar 1976-1977 kan de toelating eveneens geschieden met een op grond van het eindexamenbesluit l.b.o. verkregen diploma l.b.o. met 2 examenvakken volgens C programma, en de overige 4 vakken volgens B programma.
2200
2400
2 450 Het verwerven van kennis en het ontwikkelen van inzicht en bekwaamheid in hetgeen nodig is om de functie van apothekersassistent-en het bereiden van geneesmiddelente kunnen uitoefenen.
200
300 Het aanbrengen van een attitude bij de leerling van waaruit het mogelijk is met de verworven kennis en vaardigheden die taken te vervullen, welke door (huis) artsen bij de uitoefening van hun beroep gedelegeerd worden aan medisch hulppersoneel.
29 Het bieden van een onderwijsleersituatie waarin de leerling zichzelf tot de hem omringende wereld onder begeleiding kan vormen tot een beginnend tandartsassistent.
M.S.P.O.
Bijlage 2
opleiding
soort opl.
cursus duur dagpartopl. time
aantal opleidingen
toelatingsvoorwaarden*
aantal leerlingen
opleidingsdoel
1972
1973
1974
gezinsverzorgster
M.B.O. sociale dienstverlening
M.B.O. inrichtingswerk
opleiding tot bezigheidstherapeut(e) opleiding tot sportleid(st)er (C.I.O.S.)
opleiding tot jeugdleider (J.L.O.)
M.B.O. arbeidsmarkt-politiek en personeelsbeleid (A.P.-P.B.)
2jr.
3 jr.
3 jr.
2 ir.
2'/2 jr.
4-,r
3 jr.
1972
1973
1974
24 dipl. m.a.v.o.-3, dipl. I.h.n.o.-T, dipl. I.h.n.o.-P + aanv.; dipl. gezinshelpster; overgangsbewijs naar 4e jaar h.a.v.o./v.w.o. 30 dipl. m.a.v.o.-4; dipl. van tenminste 2-jarige m.b.o., met name gezinsverzorgster of kv/jv 15 dipl. m.a.v.o.-4 of een daarmede gelijk te stellen opleiding, of dipl. kv/jv of gezinsverzorgster (t.a.v. de parttime opleiding; het tevens werkzaam zijn in het werkveld) 2 dipl. m.a.v.o.-4 of een daarmede gelijk te stellen opleiding dipl. m.a.v.o.-4 of een daarmede gelijk te stellen opleiding dipl. m.a.v.o.-4 of een daarmede gelijk te stellen opleiding, 18 jaar zijn en tevens in een deelbetrekking in het werkveld werkzaam zijn.
dipl. m.a.v.o.-4 of een daarmede gelijk te stellen opleiding
2800
3000
3 000 De leerling een voorbereiding te geven op het beroep van gezinsverzorgster. Afgestudeerden vinden een werkkring bij een der instellingen voor gezinsverzorging. 4 000
4200
4 550 Het geven van een voorbereiding op het vervullen van middelbare functies bij instellingen voor sociale dienstverlening, gericht op zowel het observeren en signaleren van problemen, als op het beoordelen van oplossingen van concrete (sociale) voorzieningen, regeles en procedures en door het geven van advies en begeleiding. 1 500
2400
2 750 Het geven van een voorbereiding voor het beroep van inrichtingswerkster op middelbaar niveau, in residentiële settingen voor zowel jeugdigen als volwassenen.
440
460
480 Het geven van een voorbereiding voor het beroep van bezigheidstherapeut. Afgestudeerden vinden een plaats als welfareleidster in o.m. ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen, verpleeg-en bejaardentehuizen. 460
540
680 Het geven van een voorbereiding op het leiding geven aan lichamelijke oefening en sport, waarbij bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de persoonsvorming. Beroepsuitoefening ondermeer in sportbonden en -verenigingen, gemeenten, vormingswerk, jeugdwerk, psychiatrische inrichtingen, gevangeniswezen en kinderbescherming, politie en brandweer. 470
710
325 Het geven van een voorbereiding voor het beroep van jeugdleider die tot taak heeft het begeleiden van jeugd en jongeren in het club-en buurthuiswerk en het open jeugdwerk. 310
600
875
Het geven van een voorbereiding op middelbare functies op het terrein van de sociale arbeid, in het bijzonder op het terrein van de arbeidsvoorziening en het personeelswerk.
-
-Bij de aanvang van het schooljaar 1976-1977 kan de toelating eveneens geschieden met een op grond van het eindexamen besluit l.b.o. verkregen diploma l.b.o. met 2 examenvakken volgens C programma, en de overige 4 vakken volgens E programma.
25/131
Bijlage 2A
Situering m.h.n.o. en m.s.p.o. in Nederland, 1975
Parttimeopleidingen
Legenda Provinciegrens
m.h.n.o.
apothekersass doktersass. tandartsass.
m.s.p.o.
gezinsverzorging voortgez. opl. gez. verz. i.w. (inrichtingswerk) c.w. (cultureel werk) s.d.(soc. dienst verl.) a.p./p.b. (arbeidsmarkt"
I
1-__.-. politiek/personeelsbeleid)
I I I I l
op = openbaar ob = overige bijzonder pc = prot. christelijk rk = rooms katholiek
50 km
.**■+'
126/132 Bijlage 2B
Situering m.h.n.o. en m.s.p.o. in Nederland, 1975
Dagopleidingen
Legenda Provinciegrens
v.i. n
-m.h.n.o. + h.h.n.o
ïrzorging
snverzorg
dstherap
i.w.
c.w.
s.d.
I 1 2 3 4 5 6 7 8 m.h.n.o
I 1
v.i. n
-m.h.n.o. + h.h.n.o
ïrzorging
snverzorg
dstherap
i.w.
c.w.
s.d.
I
inas
1 1 1 1 1 1 1 o.v.b.
M
1 1 1 1 1 1 kv./j.v.
I «
1 1 1 1 1 v.k.
I
m
1 1 1 v.h.b.o.
I
MI
1 1 1 h.h.k./h.
I 1 1 1 1 tm kostuun
n9
e op = ob = pc = f rk = r I i i 1 i couture
I i i i i i
l.h.n.o.
I 1 1 1 1 i
i m.h.n.o
I 1 1 1 1 i
m.s.p.o.
1 ■
gezinsv
bejaard
■
bezighe
■
m.b.o. -
■
m.b.o. -
nz ■
m.b.o. -
i
■ 1
c.i.o.s.
E
■
jpe jver rot Oü.'T iba; ig b chr IS k£ r jzor stel tho der ;k iek
' ' ' J-I PC
•I I -~ I I I I 1 rk T-r
50 km